Kręgosłup – więcej niż nam się wydaje

Z punktu widzenia tradycyjnej medycyny chińskiej choroby kręgosłupa, nawet te drobne, mają wpływ na stan całego organizmu i właściwie funkcjonowanie wszystkich narządów wewnętrznych.

Prawie wszystkie zabiegi terapeutyczne, koncentrują się w dużej mierze na kręgosłupie. Na przykład odpowiedni masaż kręgów szyjnych ma wpływ na stan oczu lub zatok nosowych, masaż części środkowej kręgosłupa działa na pracę serca, itd.

Masaż tradycyjną metodą tui na może w szybkim czasie skorygować nieprawidłowości kręgosłupa i, co za tym idzie, uwolnić narząd wewnętrzny od szkodliwego oddziaływania chorego kręgosłupa. Energia dostarczona podczas zabiegu zapewnia odnowę i wzmocnienie. Masaż kręgosłupa jest nie tylko związany z dolegliwościami dotyczącymi bezpośrednio bólu kręgosłupa, lecz pomaga na schorzenia w obrębie:

  • układu nerwowego
  • układu krwionośnego i serca
  • układu oddechowego
  • układu pokarmowego
  • układu moczowego i rozrodczego
  • układu ruchowego, czyli mięśni, ścięgien i kości.

Budowa Kręgosłupa i jego funkcje

kręgosłup

Kręgosłup jest narządem ruchu mieszczącym w swoim kanale rdzeń kręgowy otoczony trzema oponami, pomiędzy którymi krąży płyn mózgowo-rdzeniowy. Z rdzenia kręgosłupa, poprzez kanały międzykręgowe, wychodzą korzenie nerwowe.

Kręgosłup jest stale poddawany działaniu sił ściskających i rozciągających. Wraz z upływem czasu nasilają się dolegliwości związane ze zmianami zwyrodnieniowymi lub zapalnymi, co w konsekwencji prowadzi do powiększenia zwyrodnieniowego kości, obrzęku w stanach zapalnych stawów i aparatu okołostawowego, przemieszczania się kości, powstawania krwiaków, obrzęków i tym podobnych zmian. Te zmiany ograniczają fizjologiczną przestrzeń krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego, powodują ucisk na korzenie nerwowe i rdzeń kręgowy, drażnią zakończenia bólowe w aparacie stabilizującym kręgosłup i powodują odruchy przykurczu, ograniczenia ruchomości kręgosłupa, powstawanie patologicznych skrzywień, uszkodzenia korzeni nerwowych, czasem powstanie uszkodzeń rdzeniowych.

Na powstanie zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa mają wpływ takie czynniki jak ciężka praca, długotrwale wymuszona postawa, często powtarzany wysiłek podnoszenia ciężarów lub wykonywanie ruchów zginających i obrotowych. Najbardziej narażone są na nie zawody urzędnicze (osłabienie mięśni stabilizujących kręgosłup), narażenie na wibracje, a nawet uprawianie niektórych rodzajów sportów np. jogging, żeglarstwo.

Prawidłowy i silny kręgosłup ma ogromny wpływ na układ nerwowy, ponieważ ośrodkowy układ nerwowy, który składa się z mózgowia i rdzenia kręgowego jest chroniony przez kręgosłup.

Według chińskiej medycyny tradycyjnej przez kręgosłup przebiega główna droga przepływu energii wewnętrznej Qi. Wszelkie schorzenia kręgosłupa powodują ograniczenia w jej prawidłowym obiegu wewnątrz naszego ciała. Dlatego też zaleca się wykonywanie ćwiczeń profilaktycznych pozwalających na zachowanie prawidłowej budowy kręgosłupa z zachowaniem właściwych przestrzeni między kręgami, natomiast w przypadku bardzo wielu schorzeń konieczny i bardzo korzystny jest masaż kręgosłupa.

układ nerwowy
układ nerwowy

Gdy pacjent cierpi np. na żołądek, lekarstwo pomaga tylko miejscowo. Gdy zaś do leczenia dołączymy masaż, działamy wówczas na cały kręgosłup, czyli tam gdzie biorą początek nerwy czuciowe, co daje znacznie lepsze i trwalsze efekty. Wprowadzana do organizmu energia Qi pomaga na wszystkie chore narządy wewnętrzne. Trzeba ją jednak pobudzić u źródła czyli zaczynając od kręgosłupa. W przeciwnym razie działamy tylko częściowo i w sposób niepełny. Kiedy kręgosłup jest chory, może utrudnić wiele funkcji, na przykład chodzenie, sprawne poruszanie się, wykonywanie pewnych czynności. Zakłóca również prawidłową pracę narządów wewnętrznych, a to dlatego, że układ nerwowy nie pracuje prawidłowo. Pod wpływem masażu energia przechodzi swobodnie właściwymi sobie kanałami, leczy i wzmacnia poszczególne narządy i całe układy, które napotka na swej drodze.