Guasha

Gua sha to forma terapeutycznego masażu polegającego na drapaniu skóry specjalnym narzędziem, by poprawić krążenie krwi. Jest to starożytna chińska technika masażu stosowana od wieków w celu poprawienia cyrkulacji krwi, odmłodzenia skóry, uśmierzenia bólu i poprawy jakości życia. Masaż Gua sha powinny wykonywać osoby wprawione w tej sztuce, które dobrze wiedzą, jak i które miejsca masować. Gua sha przez setki lat uważany był za masaż leczniczy i terapeutyczny.

Technika masażu Gua sha polega na zeskrobywaniu skóry krótkimi lub długimi pociągnięciami, by pobudzić krążenie tkanki miękkiej, co zwiększa przepływ krwi. To charakterystyczne skrobanie wykonuje się za pomocą płaskiego narzędzia do masażu gua.

Gua sha ma na celu rozbicie energii zwanej Qi [chi], która według praktyków może być odpowiedzialna za stan zapalny w organizmie, czyli jedną z przyczyn przewlekłego bólu. Uważa się, że odpowiednie pocieranie powierzchni skóry pozwala rozbić energię Qi [chi], co zmniejsza stan zapalny i przyspiesza gojenie. Masaż Gua sha wykonuje się zazwyczaj na plecach, pośladkach, szyi, ramionach i nogach, ale delikatny masaż stosowany jest również na twarzy. Masaż wykonywany w obrębie twarzy pozwala zmniejszyć opuchliznę i ujędrnić skórę, która staje się bardziej napięta.