Nowa strona internetowa Gabinetu TUI NA

Witam serdecznie na mojej nowej webstronie.

Obecna wersja jest bardziej estetyczna i przejrzysta. Została też wzbogacona o zakładkę „baza wiedzy”, w której sukcesywnie będą publikowane artykuły tematyczne, z nadzieją iż staną się inspiracją dla Państwa do higienicznego trybu życia i samorozwoju.

Serdecznie zapraszam

Krzysztof Skwark | Zabiegi Lecznicze | Wrocław
terapeuta Krzysztof Skwark

Kręgosłup – więcej niż nam się wydaje

Z punktu widzenia tradycyjnej medycyny chińskiej choroby kręgosłupa, nawet te drobne, mają wpływ na stan całego organizmu i właściwie funkcjonowanie wszystkich narządów wewnętrznych.

Prawie wszystkie zabiegi terapeutyczne, koncentrują się w dużej mierze na kręgosłupie. Na przykład odpowiedni masaż kręgów szyjnych ma wpływ na stan oczu lub zatok nosowych, masaż części środkowej kręgosłupa działa na pracę serca, itd.

Czytaj dalej „Kręgosłup – więcej niż nam się wydaje”

Qigong

Qigong (氣功)

To praca z energią, sztuka posługiwania się Qi. W ujęciu tradycyjnej medycyny chińskiej przychodzimy na świat zaopatrzeni w określoną ilość energii witalnej Qi, którą dziedziczymy po rodzicach. Podczas naszego życia stale uzupełniamy zapasy energii czerpiąc ją z pożywienia i z powietrza. Mówiąc w największym skrócie, Qi daje nam siłę fizyczną, bystrość umysłu, chroni nas przed chorobami. Nasza Qi składa się z dwóch elementów: Yin i Yang. Gdy pozostają one w równowadze, cieszymy się zdrowiem i pogodą ducha. Gdy jednak jakieś niekorzystne czynniki zewnętrzne lub wewnętrzne zakłócą tę równowagę, możemy mieć kłopoty z koncentracją, czuć się zmęczeni lub chorować.

Czytaj dalej „Qigong”

Istota tradycyjnej muzyki chińskiej

Zasługę opracowania gamy Chińczycy przypisują cesarzowi Huang Ti (2597-2507 p.n.e), który zlecił swojemu ministrowi Ling Louen zadanie określenia istoty muzyki.

Ling Louen ustalił podstawowy, wydawany przez rurkę o określonej długości ton, który nazwał „Kong”. Potem ustalił cztery inne tony, tworzące gamę pentatoniczną. Były to nuty: Kong, Chang, Kio, Tche, Yu. Odpowiadają one tonom chromatycznej gamy europejskiej: fa, la, do, re, sol.

Czytaj dalej „Istota tradycyjnej muzyki chińskiej”