Masaż Tui Na

推拿

推 – pchać
拿 – chwytać

TUI NA – pchać i chwytać

Stosowanie technik pchania i chwytania do regulacji krążenia Qi.

Masaż TUI NA to starożytny chiński sposób leczenia; stosowano go już 2000 lat temu. Obecnie, obok starych, wypróbowanych zasad, specjaliści wprowadzają ulepszenia opierając się na naukowych osiągnięciach w dziedzinie medycyny.

piktogram Tui Na
chiński piktogram TUI NA

Leczenie masażem TUI NA odbywa się bez użycia środków farmakologicznych. Jego podstawową zasadą jest przekazywanie energii z zewnątrz i pobudzanie Qi, energii własnej pacjenta, poprzez silne uciskanie określonych punktów na jego ciele (często zbieżnych z punktami akupunktury). Energia zostaje “wtłoczona” do kości lub osłabionego narządu.

Stosowanie tradycyjnej metody TUI NA nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Czasami, jeżeli konieczne jest zastosowanie szczególnie silnego ucisku, może wystąpić ból w miejscach uciskanych wcześniej. Jest to jednak efekt przejściowy i w zasadzie występujący przy wszystkich masażach terapeutycznych.

W medycynie chińskiej obowiązuje powszechna zasada równoważenia Yin i Yang (czyli pary pojęć przeciwstawnych i wzajemnie się uzupełniających opisywanych często jako ciepło – zimno, wilgotne – suche, ciemne – jasne, itd.) Harmonię zapewnia jedynie właściwa proporcja każdego elementu, Organizm ludzki utrzymuje swoje funkcje życiowe dzięki energii – Qi – określanej mianem energii życiowej, która, w myśl filozofii chińskiej, nie jest jednorodna i również posiada cechy Yin i Yang. Zachwianie równowagi energetycznej w organizmie utrzymujące się przez dłuższy czas, prowadzi nieuchronnie do choroby.

Tui Na
Tui Na

TUI NA ma na celu uregulowanie przepływu energii, usunięcie blokad; te miejsca na naszym ciele, na których koncentruje się praca terapeuty otrzymują energię o odpowiednim ładunku. Masaż tego rodzaju może być wykonywany wyłącznie przez specjalistę, który posiada wyjątkowo silną i harmonijną własną energię wewnętrzną.

Masaż pomaga nie tylko osobom chorym, ale także osobom zdrowym, chwilo wyczerpanym pracą, zmęczonym. Trwa około pół godziny i zapewnia wzmocnienie organizmu, rozluźnia napięcia, przynosi uczucie zrelaksowania, lekkości i odrodzenie sił witalnych.

W przypadku osób szczególnie osłabionych lub bardzo wrażliwych na ból, specjalista wykonuje masaż bez dotykania pacjenta; terapeuta przekazuje wówczas energię na odległość. Jest to metoda oparta na praktyce medytacyjnej zwanej Qigong.

Z punktu widzenia tradycyjnej medycyny chińskiej choroby kręgosłupa, nawet te drobne, mają wpływ na stan całego organizmu i właściwie funkcjonowanie wszystkich narządów wewnętrznych.
Prawie wszystkie zabiegi terapeutyczne, które wykonuję, koncentrują się w dużej mierze na kręgosłupie. Na przykład odpowiedni masaż kręgów szyjnych ma wpływ na stan oczu lub zatok nosowych, masaż części środkowej kręgosłupa działa na pracę serca, itd.

Masaż tradycyjną metodą tui na może w szybkim czasie skorygować nieprawidłowości kręgosłupa i, co za tym idzie, uwolnić narząd wewnętrzny od szkodliwego oddziaływania chorego kręgosłupa. Energia dostarczona podczas zabiegu zapewnia odnowę i wzmocnienie. Masaż kręgosłupa jest nie tylko związany z dolegliwościami dotyczącymi bezpośrednio bólu kręgosłupa, lecz pomaga na schorzenia w obrębie:

  • układu nerwowego
  • układu krwionośnego i serca
  • układu oddechowego
  • układu pokarmowego
  • układu moczowego i rozrodczego
  • układu ruchowego, czyli mięśni, ścięgien i kości