Moksoterapia jest zabiegiem termopunktury ziołami chińskimi. W TCM, obok akupunktury i akupresury, moksowanie jest znane od ponad 4 tys. lat.
Moksa to zioła chińskie z rodziny chryzantem Arthemisium moxae.
Żarząca się pałeczka moksy stanowi źródło energii cieplnej (ok. 600 stopni C), którą wypromieniowuje w kierunku skóry i stymuluje receptory czuciowe punktu akupunktury.
W świetle współczesnej nauki lecznicze właściwości moksy tłumaczy się efektem piroelektrycznym. Powstawanie pól elektrycznych i bioprądów pod wpływem ciepła znane jest od dawna i opisane zostało przez elektrofizjologię. Wykazano, iż szczególne właściwości piroelektryczne mają tkanka nerwowa, tkanka chrzęstna oraz kolagen. Z tego faktu wynika wskazanie do zastosowania moksoterapii w chorobach i zaburzeniach: uładu nerwowego, kostno-stawowego ze zmianami reumatoidalnymi i zwyrodnieniowymi stawów kręgosłupa i kończyn.
Mechanizm leczniczego działania termopunktury z ziół chińskich moksy jest bardzo złożony, oprócz mechanizmów energetycznych i elektromagnetycznych uruchamia szereg procesów i zjawisk natury odruchowej.
Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej termopunktura z moksy:
- poprawia krążenie energii życiowej Qi w meridianach
- zwiększa zasób energii Qi
- zwiększa siły obronne organizmu, poprzez zwiększenie żerności fagocytów (krwinek białych) i podwyższenie aktywności przeciwciał i immunoglobulin
- działa regenerująco i odmładzająco
- przedłuża życie (osoby regularnie stosujące nagrzewanie moksą rzadziej chorują i dłużej żyją)
Stymulacja termiczna akupunktów moksą działa nie tylko na poziomie zewnętrznym. Głębokie przenikanie ciepła przez skórę w głąb ciała znacznie zwiększa efektywność tej metody w porównaniu do innych tradycyjnych metod. Działanie termiczne moksy odbywa się na trzech poziomach energii Qi, a mianowicie na poziomie skóry, tkanki podskórnej i mięśni – oddziałuje na meridiany i ich odgałęzienia, na poziomie pośrednim – na układ kostno-stawowo-więzadłowy i ścięgna oraz na poziomie głębokim – na narządy wewnętrzne. Dlatego zabieg ten przywraca równowagę energetyczną meridianów i narządów, dając jednocześnie efekt przeciwbólowy.
Wskazania:
pokrywają się ze wskazaniami do akupunktury, zwłaszcza gdy leczenie akupunkturą nie dało oczekiwanych rezultatów. szczególnie zaleca się:
- stany depresyjne
- bóle brzucha i żołądka
- przewlekłe biegunki
- zaparcia
- mięśniobóle
- nerwobóle
- zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów
- gościec stawowy
- reumatoidalne zapalenie stawów
- zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa
- chromanie przystankowe
Przeciwwskazania:
- zaburzenia czucia
- gorączka
- ostre stany zapalne
- świeże urazy
- częstoskurcz
- choroby psychiczne
- ciąża